شنبه , فروردین ۱۶ ۱۳۹۹
خانه / جاذبه های گردشگری کامبوج / وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

ایجاد کاخ سلطنتی در پنوم پن در سال ۱۸۶۶ یک سانحه نسبتا اخیر در تاریخ خمر و کامبوج است. از ۸۰۲ قبل از زادروز متولد زادن و وفات پیدایش تا اوایل قرن ۱۵، محل نشست سران خمر (Khmer) در منطقه، در نزدیکی آنگکور شمالی بوده است. پس از آنکه دادگاه خمر در قرن ۱۵ میلادی از آنگکور نقل مکان کرد، برای اولیه بار در ۱۴۲۹ (یا ۱۴۴۶) در پنوم پنه ساکن شد و چندین دهه در همان جا باقی ماند، اما در سال ۱۴۹۴ به سمت باسان و بعد از آن لووک و سپس اودونگ قرار گرفت. در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری کامبوج در مورد وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف بیشتر می گوییم.

وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

پایتخت تا قرن نوزدهم به پنوم پن نرسید و قبل از قرن نوزدهم، هیچ رکوردی یا بقایایی از کاخ خسروی در پنوم پن وجود ندارد. در سال ۱۸۱۳، شاه آنگ چان، بنایی به نام بانتئی کو (Banteay Kev) را در محل قصر خسروانی کنونی ساخت و قبل از رفتن به اودونگ، برای مدت کوتاهی در این ساختن اساس بیتوته داشت.بانتئی کو در سال ۱۸۳۴، هنگامی که ارتش سیام پنوم پن را اختلال کرد، به آتش کشیده شد. پس از زعامت افرنگ از کامبوج در سال ۱۸۶۳ دارالملك از اودونگ به پنوم پن منتقل شد.

حکومت نوردوم

در آن زمان که نوردوم (۱۸۶۰-۱۹۰۴) عهد بستن محافظت را با اروپا در سال ۱۸۶۳ امضا کرد، دارالاماره کامبوج در اودونگ، حدود ۴۵ کیلومتری شمال شرقی پنوم پن، قرار گرفت. در سرآغاز سال ۱۸۶۳ یک کاخ موقت چوبی کمی شمال تر از کاخ فعلی در پنوم پن آفریده شد. ابتدایی کاخی که در کاخ شاهی پنوم پن آفریدن گشت، توسط لادگر Neak Okhna Tepnimith Mak نگارگری برنامه ریزی و توسط فرانسوی ها در سال ۱۸۶۶ آفریده شد.

در همان سال شاه نوردوم، عدالتخانه سلطنتی را از اودونگ به این شالوده جدید در پنوم پن منتقل کرد و تا سال بعد این شهر، شاه نشین رسمی کامبوج نام گرفت. در سال بعد چندین بنا و خانه جدید به این مجموعه اضافه و حتی برخی از آن ها حذف شدند. از سال ۱۸۷۱، محكمه شاهی به طور دائم در ساختن اساس جدید واقع شد و منحصرا در این زمان، معماری خمر سنتی و سبک هنری در بناها معشوق با برخی از طبیعت های مطرح اروپایی استفاده شد. یکی از بناهایی که قدمت بیشتری از این زمان دارد، آبادی ناپلئون است که هدیه ای از افرنگ در سال ۱۸۷۶ بود.

وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

حکومت سیسووات

در زمان شاهنشاه سیسووات از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۲۷، تغییرات بنیادی دیگری به کاخ سطنتی پنوم پن افزایش شد، برای مثال تالار پوچانی در سال ۱۹۰۷ نقصان و از ۱۹۱۳ تا ۱۹۱۹ چندین ساختن اساس كهن اختلال و با عمارت ساخت های دیگری جانشین شدند. این عمارت ساخت ها به سبک سنتی خمر و آنگکوریان ساخته شده اند. یکی از بارزترین قسمت ها، عمران ترقی تخت خسروانی (Throne Hall) است که حتماً برخی از عناصر معماری اروپایی را هم در خود جای داده است.

حکومت مونیوونگ

تغییرات بنیادی دیگر در کاخ پادشاهی پنوم پن در زمان حکومت مونیوونگ در دهه ۱۹۳۰ آفریده شد که طی آن، کلیسا، ویهیر سور (Vihear Suor) به آن افزایش و سکونتگاه نوین پادشاهی خرابكاری با کاخ خمارین (Khemarin) جانشین شد.دیگر تبدل بنیادی در این مجموعه؛ تكثیر و كاهش شدن ویلای کانتا بوفا در سال ۱۹۵۶ است که جایی برای اسکان مهمانان غریبه و آشنا بود.

کودتای ۱۹۷۰

از زمان کودتایی که در سال ۱۹۷۰ در کامبوج موافقت افتاد، این کشور به به جمهوری کامبوج مستحیل مسخ شد و کاخ سطنتی به یک موزه استحاله شد و سطح ها جوانب بسته شد. در زمان رژیم خمر روج (Khmer Rouge) این کاخ به نشانی یک بازداشتگاه مورد كاربرد قرار گرفت. در اواسط دهه ۹۰، برخی از بنیان های کاخ سطنتی پنوم پن دوباره سازی شدند.

وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

کاخ پادشاهی پنوم پن

این ساختمان، تالار اصلی تماشاگران شاه بوده که برای رسم تاج گذاری و دیگر جلسات رسمی به ایدون می آمدند. شالوده تخت خسروی عقبی بنایی است که در ایدون مخلوق شد. ازلی شالوده با چوب بین سالهای ۱۸۶۶۹ تا ۱۸۷۰ خلق شد و دومی همین ساختمانی است که هم دوره آگاهی می شود.تالار چانچهایا امروزی، شبیه به نسخه قبلی آن است که چوبی بود و ایضاً به نشانی رفاه و خرابی شمس (Moonlight Pavilion) نیز شناخته می شود.

این ساختمان، جایی است که برای استراحت به کار می رفته است. زمانی که افراد به سكون بردبار نیاز داشتند و یا باید برای جلسه یا سمعی منتظر می ماندند، این عمران ترقی را قدرت و می کردند. این رونق آسایش در سال ۱۹۱۷ آفریده شد و در حال حاضر نمایشگاهی از هدایای مهمانان غریبه و آشنا است.این رفاه و خرابی که به کاخ برنز هم اسمی است، جایگاهی برای نشان های شاهنشاهی است و در سال ۱۹۱۷ مصنوع و آفریدگار شد.

عمارت ناپلئون

عمارت ناپلئون ۳، در یک نگاه به نظر می رسد که مثل هماهنگ یک عروسک اروپایی، کمی بحرانی تر از بقیه است. این کاخ در اصل ازلی بنا دائمی بود که در کاخ پادشاهی پنوم پن آفریننده شد و در ابتدا برای همسر ناپلئون ۳، در سال ۱۸۶۹ به وجود آمد.

وضعیت کاخ پتوم پن در دروه های مختلف

دامناک چان در حال حاضر دفاتر سازمانی کاخ سلطنتی را دایره می کند. این شالوده در سال ۱۹۵۳ برای شورای عالی ساخته شده و در طول سال ها کاربردهای چندگانه، از جمله نشیم فرمانروایی فرهنگ در دهه ۸۰ و نشیم شورای عالی ملی کامبوج در سال های ۱۹۹۱-۹۳ داشته است. دامناک چان تا حدودی ترکیبی از سبک های معماری خمر و غربی را نشان می دهد.

دیگر شالوده کاخ سطلنتی پنوم پن ویلای کانتا بوپا است. این ویلای سبک غربی به نام بازپسین دختر امپراتور سیهانوک، یعنی شاهزاده خانم کانتا بوپا ، در سال ۱۹۵۶ خلق شده است و به عنوان میهمان و میزبان خانه ای برای مهمانان برونی به کار می رود.

درباره ی سعید خانی

مطلب پیشنهادی

آشنایی با معبدهای کشور کامبوج

آشنایی با معبدهای کشور کامبوج

کامبوج فقط یک مینو ​​برای دوستداران سنگی باستانی آن کشور گرم EST شد، که خط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *