شنبه , فروردین ۱۶ ۱۳۹۹
خانه / جاذبه های گردشگری کامبوج / شهر بدون زباله را بهتر بشناسید

شهر بدون زباله را بهتر بشناسید

تا به حال شده آخال ها را تفکیک کنید و مثلا آشغال های کاغذی و پلاستیکی را در سطل های جداگانه بیندازید؟ هر وقت در حال به كاربستن یک همچین کاری بودید به شهر کوچکی در آبخست ی شیکوکو در جنوب غربی ژاپن فکر کنید، شهری که ساکنانش آشغال ها را به ۴۵ دسته ی متنوع شعبه بندی می کنند! در مرکز جمع آوری خاكروبه ها سطل خاكروبه هایی جداجدا برای امتعه یكسان خاشاك ها وجود دارد: روزنامه، مجله، کارتون، در پوش های فلزی، بطری های پلاستیکی، قوطی های آلمینیومی، قوطی های استیل، لامپ های فلئورسانت و … . در ادامه در مطلب جاذبه های گردشگری کامبوج در مورد شهر بدون زباله را بهتر بشناسید صحبت می کنیم.

شاید فکر کنید تکرار هر روزه ی یک همچین کاری خیلی خسته کننده و آزار دهنده است اما مردم شهر کامیکاتسو یک هدف مشرک دارند که برای آن خیلی تلاش می کنند: اینکه هیچ خاكروبه ای احداث نکنند و اولین شهر بدون زباله دنیا باشند! جالبه که آن ها تا به حال به ۸۰ درصد از این هدف بزرگ سال اند.

تنها شهر بدون زباله ی دنیا

در بدو این شهر هم خاشاك ها را مثل همه ی شهرهای کوچک دیگر از بین می برد: آخال ها یا در تكوین رها و یا در گوشه ای دفن  می شدند اما چند وقت بعد مردم خواست گرفتند تا تغییرات اساسی در این روند به وجود بیاورند. این شهر در سال ۲۰۰۳ هدف گزاری جالبی کرد: اینکه به زودی و تا سال ۲۰۲۰ به شهر بدون آخال دگرگونی شود. این شهر در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از آخال های غیر ارگانیک را حاصل و دوباره كاربرد می کند، این قدر حتی حدود ۲۰ درصد از بازیافت کلی ژاپن اغلب است.

در شروع یک همچین کاری برای همه ی ساکنان سخت بود؛ شستن و جدا کردن آشغال ها کاری خسته کننده و وقت گیر بود چون دستورالعمل ها زاید برای جمع آوری این آخال ها وجود دارد که همه موظف به اعمال آن ها هستند. باید سرپوش همه ی بطری های شیشه ای و پلاستیکی برداشته و طبق رنگ بندی تفکیک شوند. بطری های پلاستیکی سس سویا و روغن سرخ کردنی باید کاملا از بطری های پلاستیکی ای که حاوی آب معدنی و چای سبزند جدا شوند. همه ی کاغذهای پلاستیکی و کاغذی دور بطری ها باید جدا شوند. همه ی منفرد ها و مجله های بدون استفاده  باید تمیز و مرتب روی هم گذاشته و با یک بند بسته شوند.

تفکیک خاكروبه ها

در این شهر هیچ کامیون حمل آشغال ای خاشاك ها را از خانه ها برنمی دارد برای همین هر کسی باید خودش به اعتكاف زباله ها را به مرکز بازیافت ببرد. کارگرانی که در این مرکز کار می کنند از اینکه همه ی آخال ها به عصمت تفکیک شدند قوی پشتی حاصل می کنند و همه ی آشغال ها را در سطل های مشخص می اندازند. لباس های کهنه، جواهر و آلات دیگری که دیگر استفاده ای ندارند در خزانه حاصل انداخته می شوند و بدون هیچ هزینه ای با آلات دیگر تعویض می شوند. در انتهای هر خیابان یک کارخانه ی محلی هست که در آنجا زنان از وسایلی که دیگر کاربردی ندارند چیزهایی مثل خرس عروسکی درست می کنند.

به این تزیین زباله هایی که روزی یکی از مشکلات بزرگ شهر بودند امروز به راهی برای معیشت خوش گذرانی تطور شده اند. مردم نگاه جدیدی به آخال ها پیدا کرده و نسبت به چیزهای جدیدی که می خرند، نمط ی استعمال و دور انداختن آن آگاه تر شده اند. به گفته ی یکی از طرف معامله های شهر، از وقتی این دستور كار شروع شده او فقط چیزهایی را می خرد که در جعبه های مخصوص باشند و بشود از این جعبه ها برای بسته بندی چیزهای دیگر هم استفاده کرد.

شهری در ژاپن

در پایان شهر کوچکی که حدود ۱۷۰۰ نفر شلوغ داشت به حدی در کار حاصل خاشاك احاطه پیدا کرد که فقط حدود ۲۰ درصد از آخال های آن بدون استفاده باقی می ماند اما مردم این شهر همچنان امیدوارند که حتی این ۲۰ درصد را هم تا سال ۲۰۲۰ به صفر مستحیل مسخ کنند و دیگر هیچ زباله ای را بدون استعمال در صنع رها نکنند. به نظر شما این شهر موفق می شود که تا حدود ۲ سال دیگر حتی همین ۲۰ درصد زباله را هم ابداع نکند؟ با اینکه پیوستگی به این هدف سخت و غیر ممکن به نظر می رسد اما با پیشرفتی که تا به حال این شهر آروین کرده هیچ بعید نیست که تا دو سال دیگر خبر برسد که درصد آخال های این شهر به صفر مكلف است.

کشورهای زیادی در تلاشند تا از این شهر کوچک الگوبرداری کنند مثلا یکی از دانشجویان کامبوج که به ویزیت كنترل از این شهر رفته می گوید: باید این رویه را برای زباله های کشور کامبوج هم پیاده کرد، خاكروبه هایی که با رشد اقتصادی این زمین روز به روز اكثر و اغلب می شوند. با اینکه این شهر به خاطر یک همچین هدفی توجهات بین المللی مازاد یدكی را به خود جلب کرده اما شهرهای دیگری هم هستند که در این راه به توفیق های زاید بالغ اند اما همچنان درصد کوچکی از زباله ها را ابداع می کنند.

درباره ی سعید خانی

مطلب پیشنهادی

آشنایی با معبدهای کشور کامبوج

آشنایی با معبدهای کشور کامبوج

کامبوج فقط یک مینو ​​برای دوستداران سنگی باستانی آن کشور گرم EST شد، که خط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *