جمعه , اردیبهشت ۳۰ ۱۴۰۱
خانه / اطلاعات سفر به کامبوج / آشنایی با تاریخ کشور کامبوج

آشنایی با تاریخ کشور کامبوج

برای اینکه سفر لذت بخشی داشته باشید درباره ی هرکشوری باید در مورد اطلاعات تاریخ آن کشور آگاهی داشته باشید تا از سفر خود لذت بیشتری داشته باشد. کامبوج پس از ۱۰۰ سال سلطه جویی فرانسویان عاقبت در سال۱۹۵۳ به استقلال رسید. اکثر نفر ابوالبشر و جانور این کشور بودایی هستند.در سال ۱۹۷۰ در پی کودتای نظامی، پرنس شیانوک از وسع استعداد خلع شد، قدوه اختر دست راستی جدید، باشلیق لون نول، سروری جمهوری خمر رسید. پرنس شیانوک و طرفداران او با یک امت تاریكی ارتشی کمونیست به نام خمر&zwnjهای سرخ که در سال ۱۹۶۰ تشکیل شده بود هم معاهده شدند و به قشون لون نول شبیخون کردند و بدین اتساق جنگ داخله اوان شد. در ادامه در اطلاعات سفر به کامبوج در مورد آشنایی با تاریخ کشور کامبوج بیشتر صحبت خواهیم کرد.

آشنایی با تاریخ کشور کامبوج
در همین برههء زمانی، مجاور شرقی کامبوج، یعنی ویتنام نیز مشغول جنگ از باب رهایی از فرانسویان بود. در سال ۱۹۵۴ فرانسویان از ویتنام بیرون منفور تبعید شدند و دو کشور ویتنام شمالی کمونیست و ویتنام جنوبی تمایل داشتن به غرب (پشتیبانی شده از طرف ایالات متحده آمریکا) به نیستی آمدند. سپس در گزند تفرق کوتاهی جنگ اندرونی در این کشور شدت گرفت و تیمی با نام ویت کونگ، متشکل از شبه نظامیان ویتنامی کمونیست (پشتیبانی شده توسط شانس ویتنام شمالی و چین) در جنگل&zwnjهای ویتنام جنوبی مدام شدند و بر علیه جند کشور ویتنام جنوبی به كشمكش پرداختند. در سال ۱۹۶۴ ایالات متحده آمریکا در وغا با کمونیست&zwnjها با ویتنام مسبوق جنگ شد.

در وقت فرمانروایی پرنس شیانوک، کامبوج توانست بی&zwnjطرفی خود را در جنگ ویتنام با فرق برتری سپردن اندک به هر دو دوسوی و وسطین حفظ نماید. ولیکن با سر کار باز گشتن لون نول در کامبوج آتمسفر تبدل نمود. پس از پیروز شدن لون نول که پادرمیانی آمریکایی&zwnjها نیز مدافعه می&zwnjشد، خیل ایالات متحده با فكر سودا احتیاط صبور مطلع کامبوج شده و عنفوان به مبارزه علیه امت شبه&zwnjنظامی ویت کونگ نمود، و بدین آراستگی کامبوج دگرسانی به یکی از عرصه&zwnjهای منازعه جنگ ویتنام شد. در طول چهار سال بعد از آن بمب افکن&zwnjهای ب-۵۲ ایالات متحده با مصرف از بمب&zwnjهای آتش زا و شنگله دسته ایی ثغور هفتصد و پنجاه هزارآوا کامبوجی را در تعاقب و اضمحلال خطوط اذوقه رسانی نیرو&zwnjهای ویتنام شمالی به قتل رساندند.

آشنایی با تاریخ کشور کامبوج
جنبش خمر&zwnjهای سرخ در سال&zwnjهای ۱۹۷۰ زیاد لایتناهی بود. قطب پیش نماز و ماموم آنان پل پوت در اروپا تحصیلات خود را به تكمیل اختتام رسانده بود و یک کمونیست بلند قامت و كوتاه قامت مائو (مائویست) چین بود. او هم بدگمان به مرتبط بودن مناسبت با کمونیست&zwnjهای ویتنام شمالی بود. بمباران&zwnjهای آمریکایی&zwnjها و انبازی لون نول با آنان جهت چسبیدگی نیرو&zwnjهای نو به جنبش خمرهای سرخ گشت. در آن وقت ویتنام شمالی و چین نیز آموزش&zwnjهای سرباز به این ملت می&zwnjدادند. این منوال دین استمرار پیدا کرد به طوری که در سال ۱۹۷۵ نیروی&zwnjهای پل پوت به مرز هفتصد زغن روان پرحرف نفر رسیده بودند. به این دلیل جیش لون نول به جز مقاتله با ویتنامی&zwnjهای کمونیست، درگیر کارزار با خمر&zwnjهای سرخ (شاخهء کمونسیستی در داخل کمبوج) نیز گشت.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

هرآنچه درباره کامبوج نمی دانید!

هرآنچه درباره کامبوج نمی دانید!

کمتر کسی است که از کشور کوچک کامبوج اطلاعات زیادی به همراه داشته باشید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.